Members of the Australian House of Representatives, 1966–1969

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to navigation Jump to search

This is a list of members of the Australian House of Representatives from 1966 to 1969, as elected at the 1966 federal election.[1]

Member Party Electorate State In office
Rt Hon Charles Adermann Country Fisher Qld 1943–1972
Ian Allan [7] Country Gwydir NSW 1953–1969
Hon Doug Anthony Country Richmond NSW 1957–1984
Bill Armstrong Country Riverina NSW 1965–1969
Bill Arthur Liberal Barton NSW 1966–1969
William Aston Liberal Phillip NSW 1955–1961, 1963–1972
Lance Barnard Labor Bass Tas 1954–1975
Hon Charles Barnes Country McPherson Qld 1958–1972
Jeff Bate Liberal Macarthur NSW 1949–1972
Noel Beaton [6] Labor Bendigo Vic 1960–1969
Kim Beazley Labor Fremantle WA 1945–1977
Sam Benson Independent Batman Vic 1962–1969
Fred Birrell Labor Port Adelaide SA 1963–1974
Robert Bonnett Liberal Herbert Qld 1966–1977
Len Bosman Liberal St George NSW 1963–1969
Nigel Bowen Liberal Parramatta NSW 1964–1973
William Bridges-Maxwell Liberal Robertson NSW 1964–1969
Kay Brownbill Liberal Kingston SA 1966–1969
Gordon Bryant Labor Wills Vic 1955–1980
Alex Buchanan Liberal McMillan Vic 1955–1972
Hon Les Bury Liberal Wentworth NSW 1956–1974
Dr Jim Cairns Labor Yarra Vic 1955–1977
Kevin Cairns Liberal Lilley Qld 1963–1972, 1974–1980
Sam Calder [1] CLP Northern Territory NT 1966–1980
Hon Arthur Calwell Labor Melbourne Vic 1940–1972
Clyde Cameron Labor Hindmarsh SA 1949–1980
Don Cameron Liberal Griffith Qld 1966–1990
Hon Fred Chaney Sr. Liberal Perth WA 1955–1969
Don Chipp Liberal Higinbotham Vic 1960–1977
Joe Clark Labor Darling NSW 1934–1969
Richard Cleaver Liberal Swan WA 1955–1969
Fred Collard Labor Kalgoorlie WA 1961–1975
Rex Connor Labor Cunningham NSW 1963–1977
Jim Cope Labor Watson NSW 1955–1975
James Corbett Country Maranoa Qld 1966–1980
Eric Costa Labor Banks NSW 1949–1969
Frank Courtnay Labor Darebin Vic 1958–1969
Hon John Cramer Liberal Bennelong NSW 1949–1974
Frank Crean Labor Melbourne Ports Vic 1951–1977
Manfred Cross Labor Brisbane Qld 1961–1975, 1980–1990
Dan Curtin Labor Kingsford-Smith NSW 1949–1969
Fred Daly Labor Grayndler NSW 1943–1975
Ron Davies Labor Braddon Tas 1958–1975
Len Devine Labor East Sydney NSW 1963–1969
Don Dobie Liberal Hughes NSW 1966–1972, 1975–1996
Nigel Drury Liberal Ryan Qld 1949–1975
Gil Duthie Labor Wilmot Tas 1946–1975
John England Country Calare NSW 1960–1975
Dudley Erwin Liberal Ballaarat Vic 1955–1975
Dr Doug Everingham [3] Labor Capricornia Qld 1967–1975, 1977–1984
Laurie Failes Country Lawson NSW 1949–1969
Hon David Fairbairn Liberal Farrer NSW 1949–1975
Hon Allen Fairhall Liberal Paterson NSW 1949–1969
Hon Dr Jim Forbes Liberal Barker SA 1956–1975
Max Fox Liberal Henty Vic 1955–1974
Jim Fraser [1] Labor Australian Capital Territory ACT 1951–1970
Hon Malcolm Fraser Liberal Wannon Vic 1955–1983
Hon Gordon Freeth Liberal Forrest WA 1949–1969
Bill Fulton Labor Leichhardt Qld 1958–1975
Victor Garland [5] Liberal Curtin WA 1969–1981
Dr Wylie Gibbs Liberal Bowman Qld 1963–1969
Adrian Gibson Liberal Denison Tas 1964–1969
Geoffrey Giles Liberal Angas SA 1964–1983
Rt Hon John Gorton [4] Liberal Higgins Vic 1968–1975
Bill Graham Liberal North Sydney NSW 1949–1954, 1955–1958,
1966–1980
George Gray [3] Labor Capricornia Qld 1961–1967
Charles Griffiths Labor Shortland NSW 1949–1972
John Hallett Country Canning WA 1963–1974
Brendan Hansen Labor Wide Bay Qld 1961–1974
Jim Harrison Labor Blaxland NSW 1949–1969
Hon Paul Hasluck [5] Liberal Curtin WA 1949–1969
William Haworth Liberal Isaacs Vic 1949–1969
Bill Hayden Labor Oxley Qld 1961–1988
Rt Hon Harold Holt [4] Liberal Higgins Vic 1935–1967
Mac Holten Country Indi Vic 1958–1977
Hon Peter Howson Liberal Fawkner Vic 1955–1972
Tom Hughes Liberal Parkes NSW 1963–1972
Hon Alan Hulme Liberal Petrie Qld 1949–1961, 1963–1972
Ralph Hunt [7] Country Gwydir NSW 1969–1989
Les Irwin Liberal Mitchell NSW 1961–1972
Bert James Labor Hunter NSW 1960–1980
Alan Jarman Liberal Deakin Vic 1966–1983
John Jess Liberal La Trobe Vic 1960–1972
Don Jessop Liberal Grey SA 1966–1969
Andrew Jones Liberal Adelaide SA 1966–1969
Charles Jones Labor Newcastle NSW 1958–1983
Bob Katter, Sr. Country Kennedy Qld 1966–1990
Bert Kelly Liberal Wakefield SA 1958–1977
David Kennedy [6] Labor Bendigo Vic 1969–1972
Hon Wilfrid Kent Hughes Liberal Chisholm Vic 1949–1970
Jim Killen Liberal Moreton Qld 1955–1983
Rob King Country Wimmera Vic 1958–1977
Mervyn Lee Liberal Lalor Vic 1966–1969
Tony Luchetti Labor Macquarie NSW 1951–1975
Philip Lucock Country Lyne NSW 1953–1980
Phillip Lynch Liberal Flinders Vic 1966–1982
Dr Malcolm Mackay Liberal Evans NSW 1963–1972
Don Maisey Country Moore WA 1963–1974
Rt Hon John McEwen Country Murray Vic 1934–1971
Hector McIvor Labor Gellibrand Vic 1955–1972
John McLeay, Jr. Liberal Boothby SA 1966–1981
Rt Hon William McMahon Liberal Lowe NSW 1949–1982
Dan Minogue Labor West Sydney NSW 1949–1969
Dugald Munro Liberal Eden-Monaro NSW 1966–1969
Martin Nicholls Labor Bonython SA 1963–1977
Peter Nixon Country Gippsland Vic 1961–1983
William O'Connor Labor Dalley NSW 1946–1969
Hon Hubert Opperman [2] Liberal Corio Vic 1949–1967
Dr Rex Patterson Labor Dawson Qld 1966–1975
Andrew Peacock Liberal Kooyong Vic 1966–1994
Thomas Pearsall Liberal Franklin Tas 1966–1969
Ted Peters Labor Scullin Vic 1949–1969
Ian Pettitt Country Hume NSW 1963–1972
Ian Robinson Country Cowper NSW 1963–1990
Edward St John Liberal/Independent Warringah NSW 1966–1969
Gordon Scholes [2] Labor Corio Vic 1967–1993
Hon Ian Sinclair Country New England NSW 1963–1998
Hon Billy Snedden Liberal Bruce Vic 1955–1983
Frank Stewart Labor Lang NSW 1953–1979
Philip Stokes Liberal Maribyrnong Vic 1955–1969
Tony Street Liberal Corangamite Vic 1966–1984
Hon Reginald Swartz Liberal Darling Downs Qld 1949–1972
Winton Turnbull Country Mallee Vic 1946–1972
Harry Turner Liberal Bradfield NSW 1952–1974
Tom Uren Labor Reid NSW 1958–1990
Harry Webb Labor Stirling WA 1954–1958, 1961–1972
Bill Wentworth Liberal Mackellar NSW 1949–1977
Gough Whitlam Labor Werriwa NSW 1952–1978
Ray Whittorn Liberal Balaclava Vic 1960–1974
Ian Wilson Liberal Sturt SA 1966–1969, 1972–1993
1 At this time, the members for the Northern Territory and Australian Capital Territory could only vote on matters relating to their respective territories.
2 The Liberal member for Corio, Hubert Opperman, resigned on 10 June 1967 to accept an appointment as Australia's first High Commissioner to Malta; Labor candidate Gordon Scholes won the resulting by-election on 22 July 1967.
3 The Labor member for Capricornia, George Gray, died on 2 August 1967; Labor candidate Dr Doug Everingham won the resulting by-election on 30 September 1967.
4 The Prime Minister and Liberal member for Higgins, Harold Holt, was presumed dead on 19 December 1967, after disappearing two days earlier while swimming at Portsea; Liberal candidate John Gorton won the resulting by-election on 24 February 1968.
5 The Liberal member for Curtin, Paul Hasluck, resigned on 10 February 1969 to accept an appointment as Governor-General of Australia; Liberal candidate Victor Garland won the resulting by-election on 19 April 1969.
6 The Labor member for Bendigo, Noel Beaton, resigned on 9 April 1969; Labor candidate David Kennedy won the resulting by-election on 7 June 1969.
7 The Country Party member for Gwydir, Ian Allan, resigned on 30 April 1969; Country Party candidate Ralph Hunt won the resulting by-election on 7 June 1969.

References[edit]

  1. ^ "Historical information on the Australian Parliament". Parliament of Australia. Retrieved 29 October 2016.